piesza.pl

     Kult św. Anny rozwinął się na Śląsku w XVI wieku. Najstarsza kaplica św. Anny z 1309 roku znajduje się w kościele franciszkanów w Opolu. W 1444 r. w Oleśnie wybudowano drugą kaplicę ku czci Babki Zbawiciela. Papież Grzegorz XIII w 1584 r. wprowadził wspomnienie św. Anny jako obowiązujące w całym kościele katolickim w dniu 26 lipca.
     Nie wiadomo, w jaki sposób figurka św. Anny znalazła się w annogórskim sanktuarium. Kiedy w 1655 r. franciszkanie przybyli na Górę Chełmską, był już na niej kościółek pod wezwaniem św. Anny. Lukę w historii zapełniają legendy. Jedna z nich mówi o księciu hiszpańskim, powracającym wołami z wyprawy wojennej: „Kiedy woły zatrzymały się na szczycie góry i nie chciały pójść dalej, książę odczytał to jako znak Boży. Wybudował w tym miejscu kościół, umieszczając w nim figurę św. Anny, którą rzekomo wiózł wśród łupów wojennych”.
Kiedy papieżem był Juliusz II, przed wystąpieniem Marcina Lutra (1517) w otworze na główce rzeźby umieszczono relikwię św. Anny. Jest to kawałeczek kości sprowadzony w 1504 roku z klasztoru dominikanów w Villa we Francji.
Dnia 18 XII 1963 r. św. Annę, dzięki inicjatywie ks. biskupa F. Jopa, uznano za patronkę Śląska Opolskiego.