piesza.pl

bazylika1Przedłużeniem bazyliki jest dziedziniec arkadowy nazywany Rajskim Placem. Otoczony krużgankami zwieńczonymi balustradą, zbudowany został w 1768 roku. Na północnej ścianie placu znajduje się 15 prawie stuletnich konfesjonałów. Po stronie południowej mieści się kaplica Matki Bożej Fatimskiej.
Z zewnątrz prowadzą na Rajski Plac trzy wejścia. Do wejścia głównego prowadzi 70 stopni. Od strony północnej na Rajski Plac prowadzą schody zwane Ave Maria. Trzecie wejście to tak zwana Brama Papieska, która została rozbudowana w 1983 roku, aby mógł tamtędy przejechać samochód z Ojcem Świętym.
Wychodząc przez tą bramę można dojść do Groty Lurdzkiej i na Kalwarię, gdzie odbyło się pamiętne spotkanie z Ojcem Świętym.
Przy Bramie Papieskiej znajduje się kaplica św. Anny, która została dobudowana do bazyliki w 1804 roku. Umieszczono w niej podobną figurę św. Anny Samotrzeciej, dla tych pielgrzymów, którzy nie mogli zobaczyć łaskami słynącej figury. W tamtych czasach, bowiem odsłaniano figurę tylko przy okazji Mszy św., dlatego ci, którzy przybyli do sanktuarium w innych porach nie mogli Jej zobaczyć.